Disharmonie v dětství se přenáší i na další generace

Ani já, ani můj muž jsme v dětství nezažili uspokojivý vztah s otcem. V takovém případě může být těžké vytvořit pro vlastní děti blízký a vřelý otcovský vztah. Je to tím, jak nás vedou naše podvědomé vzorce z původní rodiny.

Ty člověka směrují jak při "výběru" partnera, tak v přístupu k dětem. Na případech svých klientů jsem se o tom už mnohokrát přesvědčila.

Pokud rodiče pocházejí z problematického prostředí,

nesou si svá vnitřní zranění dál životem a aplikují svůj pokřivený obraz “domácího štěstí“ na výchovu svých vlastních dětí.

Buď nejsou schopni pro ně doma vytvořit harmonickou atmosféru či patřičný vzor, nebo se nezhostí dobře své rodičovské role apod., takže jejich děti se pak opět potýkají s problémy – nejen v průběhu vyrůstání v rodině, ale i ve svých dospělých životech. Selhávají jim partnerské vztahy a někdy i jiné oblasti života.

Vše to probíhá jaksi automaticky, podprahově, a přestože se třeba rodiče ze všech sil snaží neopakovat chyby z primární rodiny, stejně se nakonec síla podvědomých vzorců projeví a jejich chování se podle těchto zakořeněných vzorců odehrává.

Toto vše se generacemi přenáší stále dál, dokud se někdo ze zúčastněných nerozhodne své problémy efektivně řešit.

Příklad z praxe

Mladá žena za mnou přichází s tím, že matka ji odmítá, otec vyhrožuje, oba rodiče šíří mezi lidmi o mladé rodině nelichotivé nepravdy. Vztahy jsou vyhrocené. Rodiče neakceptují jejího druhého (!) životního partnera, ani jejího syna, jsou upnuti pouze na svou vnučku z prvního partnerského vztahu. Klientka byla i v dětství přehlížena, nedoceněna, rodiče upřednostňovali bratra.

Tito rodiče se pravděpodobně dopouštěli už od počátku určitých výchovných chyb. A proč se to dělo? Z velké části nejspíš proto, že sami to neměli ve svých primárních rodinách jednoduché a nepoznali správný vzor. Matka této ženy vyrůstala v rodině, kde nebylo zvykem projevovat vůči dětem lásku. Otec klientky zase pocházel z rodiny alkoholika, který měl špatný vztah se svou ženou a hádal se s ní.

A nejspíš i jejich rodiče (tj. alkoholik a matka neprojevující lásku) nevyrůstali v optimálních podmínkách, a tak bychom mohli pokračovat pořád dál do minulosti a v rodokmenu těchto lidí sledovat jejich ne příliš šťastné osudy.

Vrátíme-li se k našemu sezení, klasická otázka v takové situaci – klientka se ptá „Co mám dělat?“ Nevypočitatelného chování svého otce se bojí, s matkou se rozumně domluvit nedá. Rodiče mají tendenci stále nepříjemně zasahovat do chodu a života mladé rodiny.

První, co soudnému člověku přijde v takové chvíli na mysl, je – odstěhovat se, přerušit veškeré kontakty. Jistě, pokud nebude zbytí, bude potřeba o této možnosti uvažovat. Avšak pozor. Znamenalo by to jenom útěk od problémů, od starých nedořešených záležitostí, a ty si nese člověk ve svém podvědomí dál, ať jde kamkoliv.

Dokud si tato žena nezpracuje své nepříznivé zážitky a křivdy z dětství, dokud se nezahojí staré rány, bude jí osud dál servírovat problematické situace, kterým čelí stále dokola již delší dobu.

Právě to, že se s nimi musí potýkat, ji vlastně upozorňuje na nutnost začít se zpětně zabývat svou minulostí, neuspokojenými potřebami tehdejšího dítěte a těmi šrámy na duši, které doma utržila a které jí z podvědomí stále vstupují do aktuálního života. Více o vlivu minulosti na pozdější léta najdete v eBooku zdarma "Buďte strůjcem svého štěstí".

Regresní postupy v bdělém nebo hypnotickém stavu, které máme k dispozici, umožňují tuto "cestu zpět", včetně vykořenění nefunkčních podvědomých vzorců a nápravy toho, co v minulosti zanechalo v psychice negativní stopu.

A kromě společné práce v našich sezeních může klientka pracovat se svými dávnějšími prožitky i doma, podle návodu a instrukcí, které ode mě obdržela.

Na témata výchovy, vzorů z původní rodiny a podvědomých vzorců z dětství s námi můžete diskutovat a sdílet své zkušenosti v uzavřené skupině Odemkni své podvědomí. Srdečně zvu.

Můžete si přečíst taky další články:

Autor: Lada Gracy Skulilová

Jsem expertkou v oblasti psychických, psychosomatických a vztahových problémů a jejich řešení. ||| Mou vášní je odhalování a odstraňování skrytých podvědomých vzorců z dětství, které lidem brání v jejich štěstí a jsou zdrojem většiny problémů v dospělém věku. ||| Dokážu také poradit rodičům, jak tyto vzorce nevkládat do psychiky jejich dětí. Jsem autorkou e-booku Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb. ||| Jsem autorkou efektivní terapeutické techniky regresní přepis v hypnóze. ||| Můj příběh si přečtěte zde >> |||

2 komentáře u „Disharmonie v dětství se přenáší i na další generace“

  1. Souhlasím. Měla jsem škaredé dětství plné strachu, stresu a absence lásky či pochvaly. Už osm let na sobě pracuji, abych podobné chyby neopakovala. Podstoupila jsem již několik terapií, čtu knihy, vzdělávám se a pokrok je určitě znát. Ale občas na svého syna zakricim a mám z toho pak výčitky. Protože mu chci být parťákem, dobrou kamarádkou, za kterou kdykoliv přijde, když bude mít problém, a ne někým, koho se bude bát. Je to běh na dlouhou trať, ale jde to. Jen člověk musí opravdu makat, lehké to není. Ale jedno dělám denně – vyjadřuji mu svou lásku, jak jsem šťastná, že ho mám a je pro mě nejdůležitější na světě. To mi totiž chybělo celé dětství a celý život.

    1. Tak to Vás obdivuji, jak jste se tomu postavila, vzala věci do svých rukou, snažíte si pomoci a bojujete s dřívější nepřízní osudu. A je fajn, že vidíte výsledky. Moc Vám to přeju, a Vašemu synovi taky! Ať se Vám daří a děkuji za Váš komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.