K čemu normální člověk potřebuje regresní terapii?

Když vám řeknu, že i pro normální lidi je regresní terapie neocenitelná, už slyším ty reakce. Cože? Proč terapie, když nemám potíže?? Nepotřebuju … Ano, tyto námitky jsou oprávněné. Jasně, že nepotřebujete žádnou léčbu. Ukážu vám ale, že regresní postup toho umí mnohem víc, než léčit nějaké psychické potíže.

Kromě toho, že regresní terapii poskytuji, také jsem si sama mnoha regresemi prošla. Bdělými i hypnotickými. Napřed ze studijních důvodů, později proto, abych si udělala pořádek v sobě. Jen tak se totiž můžeme vyhnout opakovanému prožívání špatných zkušeností, které nám život servíruje, jen tak se můžeme vypořádat s vlastními nežádoucími emocemi za určitých situací.

Minulost se promítá do přítomnosti

Jsme-li nespokojení v určité životní sféře (ať už jsou to vztahy, peníze, práce, nebo náš vlastní stav), máme řešení vždy v sobě, přesněji ve své rané minulosti. A právě práce s minulostí je náplní regresní terapie a osvědčuje se při nápravě všech zmíněných životních oblastí.

Základy, které si neseme v podvědomí ze svého dětství, jsou totiž určující pro to, jak se bude později odvíjet náš dospělý život. V důsledku prožitků v raném období jsme v životě určitým způsobem „nastaveni“, vyzařujeme to navenek, a podle toho k sobě následně přitahujeme situace a okolnosti. Jinými slovy – to, co se nám děje, je do velké míry výsledkem našich starých zápisů v podvědomí.

Opakují se vám v životě stále stejné negativní scénáře? Neklape Vám to ve vztahu? Musíte neustále čelit nějaké nepřízni osudu? Ano? Asi by vás ani nenapadlo, že kořeny vašich problémů se táhnou z vaší vlastní minulosti.

Trochu jiný pohled na partnerské problémy

Jak mohou souviset problémy v manželství právě s dětskými prožitky partnerky, to vám chci ukázat na jednom příkladu z praxe.

Subtilní žena přichází na první sezení velmi nešťastná a zoufalá. „Jsem v úplně bezvýchodné situaci“, začíná vyprávět. Postupně se dozvídám, že chce odejít ze svého manželského vztahu, ale není toho schopna.

S reakcemi svého prudkého muže už má mnoho nepříjemných zkušeností, ví, že by jejím rozhodnutím a odchodem velmi trpěly jejich děti, které by muž proti ní „poštval“, a z toho má velký strach. V minulosti už se totiž jednou odejít pokusila, ale mělo to tehdy hrozivé důsledky, což nechce opakovat.

A tak se cítí uvězněná a nedokáže se z neuspokojivého svazku vyprostit. Přitom už dál nechce zažívat agresivní, majetnický a znevažující přístup svého muže vůči ní. „Připadám si vedle něj jak špinavý hadr…“. Vnímá ho jako zlo, bojí se ho, stále se hádají.

I když se to nezdá, má tato její situace kořeny v primární rodině - v jejím dětství. Což platí v podstatě o všech vztahových problémech; naučila mě to má zkušenost s mnoha případy v praxi, i zkušenost vlastní.

A tak abychom jí pomohly, budeme společně postupovat regresní metodou; místo zabývání se aktuální situací budeme zpracovávat staré neuzavřené záležitosti z její primární rodiny. (Předesílám, že tento postup ženu „vysvobodil“ z její těžké situace během tří sezení (!) a po měsíci a půl od našeho prvního setkání už začala oficiálně a v úplné pohodě vyřizovat rozvod.)

Úvodní rozhovor jasně odhalil a prokázal souvislost mezi jejími dětskými zkušenostmi z domova a tím, co aktuálně prožívala v manželství:

  • v dětství od otce necítila žádný zájem („nic nedával“)
  • kvůli otci nic nemohla – žít svůj život, chodit ven, žádné návštěvy (zakazoval)
  • otec se velmi snadno vytočil
  • otec byl žárlivý a choval se k matce majetnicky, stále jí něco vyčítal
  • otec matkou pohrdal
  • matka na otci visela
  • matka otce vždy zaopatřovala, skákala kolem něj a nic po něm nechtěla
  • poznatek: žena je loutka, která má sloužit a být k ruce
  • z otce měli doma strach
  • ve vyhrocených situacích docházelo doma k prudkým hádkám
  • když svitla naděje, že se od otce odstěhují, tak to nakonec nevyšlo a „cesta se zavřela“.
    Prakticky totožné chování jako otec nyní vykazoval její manžel a žena byla vůči němu ve stejné roli, kterou viděla dříve u své matky.

Aktuální situace člověka se zlepší, když se zpětně zpracují dětské negativní zkušenosti, jež stojí na pozadí.

V sezeních jsme se tedy zaměřily hlavně na zpracování a odstranění pocitu strachu a pocitu „uvěznění“, a to pomocí efektivní regresní techniky s hypnózou. Tímto způsobem je možno zacílit přímo na prvotní příčiny těchto pocitů či tendencí k nim, spočívající právě v dětských prožitcích. Stav i pocity klientky se mezi sezeními rychle zlepšovaly a problém byl brzy vyřešen k její spokojenosti.

Většina lidí si nespojuje své partnerské problémy s tím, co zažívali doma, když byli dětmi. A nespojuje si to většinou bohužel ani jejich psycholog či psychoterapeut.

Porovnání s klasickým přístupem

Uvažovala jsem, co by se asi dělo, kdyby dotyčná z našeho příkladu navštívila se stejným problémem běžného psychologa či manželského poradce.

Dlouhá řada sezení, dlouhé rozbory toho, co ve vztahu probíhá, probírání záležitostí posledních dnů včetně prožitých emocí, rady, doporučení, hledání chyb ve vzájemné komunikaci a možná také nácvik toho, jak v určitých chvílích jednat. Třeba by došlo i na psychology oblíbené „hledání vnitřních zdrojů a silných stránek“, o něž se člověk může opřít …

Nechci to zlehčovat. A někomu v podobné situaci možná docházení k psychologovi na takovéto konzultace (časem) i trochu pomůže. Ale ve světle svých zkušeností z praxe mám pocit, že se tohle všechno jaksi míjí s podstatou věci.

Regresní metoda, která umí k té podstatě efektivně dojít, se řadí mezi techniky alternativní a u běžného psychologa či psychoterapeuta se s ní lidé nesetkají.

Na psychologické fakultě, ani v žádném oficiálním výcviku psychoterapeutů se to nevyučuje. A tak klasický odborník na psychiku nemá v ruce prakticky žádný nástroj k tomu, aby mohl:

  • zpětně ošetřit stará psychická zranění
  • zahojit staré dětské křivdy
  • vykořenit z podvědomí skryté blokující vzorce z dětství
  • vystopovat a odstranit primární (dávné) příčiny současných problémů.

Zkrátka zpětné zpracování minulosti, které bývá velmi účinné při většině potíží dospělých lidí, se zde nekoná.

Psychika se sama nezahojí

Možná si řeknete – co bylo, bylo, nepříjemné zkušenosti a zážitky jsou dávno zapomenuty, tak proč se v tom rýpat … Jenomže na rozdíl od fyzického těla, které má k dispozici samoléčebné mechanismy a umí se zahojit, pokud má podmínky a čas, naše psychika tuto schopnost samoléčby nemá.

Šrámy na duši, i ty z raného dětství nebo dokonce z prenatálního období, jsou stále uloženy v podvědomé paměti. A čím větší trauma, tím více jsou špatné pocity zatlačeny do hloubky podvědomí, anebo tzv. úplně vytěsněny. Dřímají v nás a mohou se za určitých okolností znovu ozvat.

Jediná cesta, jak můžeme psychice ulehčit od této staré naskládané zátěže (a mj. tím také posílit „vitalitu“ a zdraví konkrétní bytosti), je vytáhnout emoce z minulosti znovu na povrch a odstranit je - a totéž pomáhá u skrytých nežádoucích podvědomých vzorců.

Jednu z velmi účinných cest představuje právě regresní terapie.

Zajímá vás toto téma? K  otázkám podvědomých vzorců a vlivu minulosti na aktuální prožívání diskutujeme v uzavřené skupině Odemkni své podvědomí. Přidejte se k nám!

Můžete si taky stáhnout eBook zdarma nebo si přečíst další články:

Autor: Lada Gracy Skulilová

Jsem expertkou v oblasti psychických, psychosomatických a vztahových problémů a jejich řešení. ||| Mou vášní je odhalování a odstraňování skrytých podvědomých vzorců z dětství, které lidem brání v jejich štěstí a jsou zdrojem většiny problémů v dospělém věku. ||| Dokážu také poradit rodičům, jak tyto vzorce nevkládat do psychiky jejich dětí. Jsem autorkou e-booku Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb. ||| Jsem autorkou efektivní terapeutické techniky regresní přepis v hypnóze. ||| Můj příběh si přečtěte zde >> |||

4 komentáře u „K čemu normální člověk potřebuje regresní terapii?“

  1. Dobrý den,
    lze řešit regresivní terapii když má syn problémy s drogou, dále pak se dokola opakují stejné problémy s prácí. již několikrát byl okraden ,peníze ,doklady aj. během měsíce 3x. Což mi už příjde nenormální.
    Syn je velice hubený . Mám o něj strach ale nevím jak ho někam dostat.Jak to mám zařídit? Tu regresivní terapii by musel podstoupit u Vás a to nevím jak ho k Vám dostanu.
    děkuji

    1. Dobrý den, paní Hano,
      když se opakuje stále stejný typ problematických situací, je práce s minulostí (regresní technika) na místě. Taky se tak dají dobře zpětně zpracovat případné negativní vlivy nebo prožitky, které syna nakonec dovedly k drogám. Často je ale potřeba pro trvalé odstranění problému s drogou přidat ještě další techniku. O možnosti, jak zpočátku postupovat bez nutnosti osobní návštěvy u mě, bych Vám podrobněji napsala v mailu. Máte-li zájem, napište mi, prosím, na můj kontakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.