Řešíte únavu či slabost a nedaří se vám ji překonat? Zásadní otázkou je, PROČ nemáte dostatek energie. Někdy totiž únava přichází z nečekaných důvodů. A týká se to samozřejmě hlavně dospělých, protože děti obvykle srší energií od rána do večera.
U svých klientů se setkávám hlavně s vyčerpáním psychického původu, ale někdy najdeme také příčiny fyzické. V článku jsem sepsala některé více i méně známé příčiny únavy a přidala pár svých osvědčených tipů.
Možná se vám zdá, že únava je čistě záležitostí fyzického těla
a že nastupuje, když jsme toho aktuálně absolvovali příliš mnoho. Ale není tomu tak vždycky. Když vyloučíme případy, kdy za únavou stojí fyzické onemocnění nebo nevyspání, mohli bychom příčiny nedostatku energie rozdělit takto:
- Organický původ - velká námaha, nedostatek vitaminů na jaře, nedostatek železa v krvi, nedostatečný přísun vody, nedostatek fyzické aktivity, překyselení, parazitální mikroorganismy
- Psychický původ - vliv špatného psychického stavu, staré emocionální bloky
Pojďme se na jednotlivé typy a jejich řešení podívat blíže. Na úvod se jen stručně zastavme u příjemné únavy po dobře stráveném dnu, plném zajímavých zážitků, nebo po nějaké fyzické aktivitě, kterou pro sebe považujeme za přínosnou. Tento případ určitě není potřeba nijak řešit a když víme, že jsme svou námahu věnovali dobré věci, pak jsme sice zmoženi, ale šťastní. Doporučuju.
Na jaře znovu do formy!
Už jako malá si vzpomínám, jak jsem na jaře od maminky dostávala proti jarní únavě každý den lžičku vitaminového sirupu Spofavit. Jeho chuť si vybavuji dodnes. Ona sama si brávala taky. Ale jarní únavu už dneska asi nikdo moc neřeší, vyčerpání běžně přichází kdykoliv v průběhu roku.
Pokud ovšem na jaře přece jen pocítíte úbytek energie, bude to i tak jeden z těch menších problémů. Určitě vám pomůže větší přísun vitamínů, nejlépe ve formě čerstvé zeleniny a ovoce, a dostatek fyzického pohybu na čerstvém vzduchu.
Mým oblíbeným jarním receptem je nápoj z kopřiv: nasbíráte 2 hrsti mladých kopřivových lístků a rozmixujte s půl litrem vody. Po dvou hodinách scedíte a popíjíte. Kopřivovou kůru je dobré provádět optimálně 14 dní v kuse. Kopřiva obsahuje vysoký podíl minerálních látek a vitamínů a posiluje funkci jater a ledvin - slouží tedy i k detoxikaci organismu.
Velká výhoda jarní únavy: můžete si být jistí, že určitě brzy pomine.
Mít zdravou krev
Může se ale stát, že vaše tělo ztratí energii v důsledku nedostatku některých základních látek, nutných pro jeho správný chod. Sama jsem dlouhou dobu mívala problémy s nedostatkem železa v krvi, a přitom jsem se stravovala normálním běžným způsobem zajišťujícím všechny živiny. Málo železa (a hemoglobinu) je záležitost, která vás docela zbaví síly.
Často si pak připadáte zbití, a ani vlastně netušíte proč. Pamatuju si živě, jak se prakticky večer co večer těžce zvedám z gauče, kde už mě u televize neovladatelně přemáhá spánek, a unavená se sotva dovleču do postele. V té době se mi každý úkol jevil jako velká překážka, kterou musím těžce zdolávat.
Po marných pokusech lékařů dostat do mě železo formou tablet, což zabralo vždycky jen dočasně a nebylo to moc efektivní, jsem najela na vlastní léčbu podle osvědčeného"babského" receptu:
Deset nových větších hřebíků krátce vyvaříte ve vodě a pak je celé zapícháte do jablka. Asi za dvanáct hodin hřebíky vytáhnete a jablko sníte. Hřebíky v něm zanechají černou stopu, takže počítejte s tím, že po konzumaci budete mít tmavý nános na zubech i na jazyku. Použité hřebíky necháte znovu krátce přejít varem, očistíte od zbytků jablka a po opláchnutí nastrkáte do dalšího.
Takto užíváte po určitou dobu jedno až dvě jablka denně. Hladinu železa v krvi to pěkně zvedne. V současnosti se doporučuje také např. zelený ječmen. S tím však nemám z hlediska doplňování železa osobní zkušenost.
Nedostatek železa je spojený s nedostatkem radosti ze života, což byl pravděpodobně můj případ. Znovu se tu potvrzuje, že je důležité - i v rámci prevence chudokrevnosti a s ní spojené únavy - zachovávat veselou mysl. Učím se radovat se z každé maličkosti a připravovat si v životě okamžiky, které si můžu s radostí vychutnat.
Pít vodu? Ano!
I zdánlivě banální věc jako pití obyčejné vody může hrát v otázce energie a únavy velkou roli. Považuji pití vody za velmi důležité. Snažím se popíjet co nejčastěji během dne čistou vodu a doplňovat tak buňkám jejich základní stavební substanci, nutnou pro jejich správné fungování.
Když nebudete dostatečně pít, budete se cítit unavenější, může vás častěji pobolívat hlava a hlavně - znemožňujete tělu zbavovat se účinně odpadních látek a škodlivin, které se do něj denně dostanou. Vaše tělo se začne zavodňovat.
Uznávaný ruský lékař I. P. Něumyvakin říká v souvislosti s pitím toto: Polovina nemocí se dá vyléčit pouze vodou. Lidé přestali pít vodu, obzvláště ti starší. Musíte pít minimálně 1,5 až 2 litry denně. Čistá voda je elektrolytem, přináší energii a informaci. (...) Pokud člověk pije málo vody, tak mu zhoustne krev a srdce ji nemůže normálně pumpovat. To je přírodní zákon ...
Pohyb, pohyb a zase pohyb
Jako další faktor únavy bych ráda zmínila i nedostatek fyzické aktivity. I když to vypadá na první pohled paradoxně, to nejjednodušší, co můžete při pocitu dlouhodobější únavy udělat, je zařadit více aktivního pohybu. Pohyb je základní potřebou lidského organismu. Jednak přispívá k dobré náladě, přináší více energie a pak také pomáhá tělu zbavovat se škodlivin tak, abychom se mohli cítit dobře.
Když jsem se kdysi učila k přijímačkám na psychologii, četla jsem v nějaké staré knížce na téma psychohygieny, že člověk by měl optimálně strávit na vzduchu a v pohybu tři hodiny každý den ... Osobně si taky myslím, že čím víc, tím líp.
S dětmi se snažím co nejvíc kompenzovat jejich vysedávání u počítače a nenechávat jim na něj moc prostoru. V rámci možností vymýšlím výlety a nejrůznější akce, aby byly maximálně venku. V zimě lyžujeme a zbytek roku jezdíme na kolech, na bruslích, pěstujeme turistiku, chodíme plavat.
Důležité: pH!
S pohybem a intenzivnějším dýcháním souvisí dostatečné okysličování těla a také optimální odvádění zbytkového CO2 plícemi. Příliš povrchní dech, k tomu nevhodná strava a prožívání stresu a negativních emocí vede u mnoha lidí k překyselení organismu. To bývá také jeden z důvodů zvýšené únavnosti.
Překyselení je však kapitola sama o sobě a přesahuje rámec tohoto článku. Stručné doporučení v tomto směru, které se snažím dodržovat i já, je snaha o dostatečně vydatné dýchání, o pohybovou aktivitu, pravidelné sledování pH organismu a ve stravě zejména maximální omezení cukru, masa, uzenin a alkoholu (který nepiju). Je dobré i pravidelně meditovat, obnovuje se tím jak duševní rovnováha, tak částečně i rovnováha acidobazická.
Borelie, motolice a ti druzí
Poslední organickou příčinou únavy v našem přehledu je přítomnost některých nežádoucích parazitálních mikroorganismů v těle - i o tomto problému mi klienti občas referují. A nemusí se jednat pouze o borelie, plicní chlamýdie nebo kandidu, které jsou dnes v populaci rozšířenější, než bychom čekali.
Parazitů lidského těla typu motolice, svalovce, bičíkovce a dalších existuje celá řada. Oslabují tělo a mohou způsobovat řadu dalších problémů. Některé zdroje uvádějí dokonce souvislost mezi přítomností určitých parazitů a psychickými potížemi či onemocněními.
Podle mých zkušeností je zde nejúčinnější zbraní alternativní léčba. Téma parazitů je rovněž velmi široké, proto ho zde zmiňuji pouze okrajově.
Náročné období?
Za předěl mezi organickou a psychickou únavou bych označila stav, který vzniká v důsledku déletrvajícím zápřahu. Když je toho na nás moc, a nemůžeme z rozběhnutého kolotoče vystoupit ani tehdy, když už bychom chtěli, začne trpět jak tělo, tak psychika. Pohybu je málo, protože není čas. Stravovací a pitný režim jde taky někdy stranou. K tomu útočí stres.
Jedno důležité pravidlo říká: nenechte svou únavu nahromadit! Daleko rychleji se odbourává nízká hladina únavy než dlouhodobě nasbíraná psychická nebo fyzická zátěž. Ta si obvykle vybírá svou daň, a to zejména v době, kdy už náročné období pomine a člověk se konečně může uvolnit.
U několika mých klientů z poslední doby se v minulosti odehrál podobný scénář. Po období velkého pracovního vytížení odjeli na výlet nebo na dovolenou a tam se sesypali. Ze svého špatného stavu se pak dostávali několik měsíců.
Když cítíte, že toho máte hodně, opravdu doporučuji nepodceňovat pravidelnou relaxaci, odreagování a vyvážení pracovních či jiných starostí nějakým rozptýlením, pohybem, pěknými zážitky. Často by stačila i chvilka denně. Řiďte se svými pocity a pamatujte, že nejste stroj!
Oslabení při psychických potížích
Dalším případem únavy, se kterým se setkávám u svých klientů, je stav, který vzniká v důsledku úzkostí, depresí, nebo po panických atakách a záchvatech afektu. Tato únava nemá žádnou spojitost s předcházející aktivitou daného člověka a nastupuje samovolně.
Pokud se zhoršování stavu provázené nedostatkem energie opakuje cyklicky, jako to někdy u těchto stavů bývá, znamená to, že příčina potíží není ani tak v psychice, jako spíše v tzv. jemnohmotné (resp. nehmotné) sféře člověka, tedy v rovině jeho energetických vibrací. A na tuto sféru je pak potřeba se při terapii zaměřit.
Tady bývá mým velkým pomocníkem autopatie, což je alternativní metoda sebeléčby, která může brzy navrátit potřebnou energii a uvést jemnohmotnou sféru do pořádku. Autopatii v těchto případech přidáváme jako doplňkový postup k psychoterapeutické práci, a to s velmi dobrými výsledky.
Jestli se však cítíte dlouhodobě unavení, a přitom netrpíte žádnou z uvedených psychických potíží, ani nevidíte pro vaši únavu jiný reálný důvod, mohou být na vině také bloky z minulosti a z dětství. Právě tato oblast je v praxi s klienty mým nejoblíbenějším tématem.
Emocionálně nabité a nepříjemné staré zážitky mohou znamenat pro psychiku velkou zátěž
a jejich oslabující účinek na člověka se s roky stupňuje. O konkrétním případu z praxe a o tom, jak s klientem takový stav zvládáme, si můžete přečíst zde.
Takto vzniklá únava nemusí být nijak zřetelná. Prožila jsem v podobném stavu hodně let a i když jsem zvládala i větší zátěž a žádnou výraznou únavu jsem nepociťovala, přesto jsem vnímala, že mi ve srovnání ostatními chybí energie, že nejsem tak akční a vitální jako jiní lidé.
Potřebovala jsem minimálně 8,5 hodiny spánku každý noc, abych mohla jakž takž fungovat a cítit se relativně v pohodě. I tak jsem si často připadala nevýkonná a neustále se potýkající s množstvím úkolů, které mi většinou přerůstaly přes hlavu. Obdivovala jsem a nechápala zároveň, jak někdo může vstávat v pět ráno a je celý den až do noci čiperný.
Divila jsem se, kolik toho druzí zvládnou a stihnou, nic pro ně není problém, a já jsem se pořád jen lopotila a práce mi nešla od ruky tak, jak bych si představovala. Cítila jsem, že svůj život neprožívám, jak bych chtěla - s nadšením, nadhledem a optimismem. V určitých obdobích jsem zřetelně vnímala, že nemám radost ze života, a nechápala jsem proč.
Později jsem začala mít i problémy se spánkem. Často jsem se v noci probudila a už nemohla dál usnout. To pochopitelně jen více prohloubilo mou únavu. Teprve když jsem se zaměřila na zpracování svých starých nedořešených záležitostí z dětství, začala jsem pozorovat pozitivní změnu ve svých pocitech.
I když se tehdy v mé minulosti nejednalo o nic tak závažného nebo traumatizujícího, mělo zpracování starých nepříznivých prožitků citelný vliv na můj stav. Po sérii léčebných hypnóz, které jsem podnikla sama na sobě, abych v podvědomí uzavřela staré záležitosti a vymanila se z jejich vlivu, se mi vrátil elán a dobrý životní pocit. Zlepšil se mi spánek.
Vypozorovala jsem také, že dny jakoby teď byly delší než dřív a nic vlastně pro mě není problém. Nastoupil pocit, že zvládám, a více si užívám život.
Postupů, jak se vypořádat s minulostí a zrušit nežádoucí podvědomé šablony, existuje vícero. Než se k některému odhodláte, můžete pro začátek vyzkoušet alespoň pravidelně meditovat. Během meditace se dostanete do užitečné hladiny alfa, která má mj. regenerační účinky a přináší doplnění energie.
Až si zase budete někdy říkat, že ty děti jsou úplné neúnavné, vězte, že jejich mozek pracuje v hladině alfa přirozeně několikrát za den ...
K diskusi o únavě a o tom, co vám pomohlo, vás zvu do naší FB skupiny Odemkni své podvědomí, která právě začíná žít svým životem. Máte dotazy? Odpovědi určitě přijdou. A Vaše zkušenosti zase mohou pomoci ostatním!
Autor: Lada Gracy Skulilová
Jsem expertkou v oblasti psychických, psychosomatických a vztahových problémů a jejich řešení. ||| Mou vášní je odhalování a odstraňování skrytých podvědomých vzorců z dětství, které lidem brání v jejich štěstí a jsou zdrojem většiny problémů v dospělém věku. ||| Dokážu také poradit rodičům, jak tyto vzorce nevkládat do psychiky jejich dětí. Jsem autorkou e-booku Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb. ||| Jsem autorkou efektivní terapeutické techniky regresní přepis v hypnóze. ||| Můj příběh si přečtěte zde >> ||| Zobrazit archiv autora: Lada Gracy Skulilová
Super čĺanek👍🏼A vyborný tip s jablkem a hřebíčky,přesně to teď potřebuju✌️💪🏻!!
Děkuju a jsem ráda, jestli tenhle tip někomu pomůže. Aktuálně si teď taky vařím hřebíky – spíš jen pro jistotu 🙂