Hubnutí jinak

„Úplně lehce a bez námahy jsem za poslední měsíc a půl shodila 5 kilo,“ hlásila mi s potěšením klientka, když jsme se po nějaké době znovu sešly.

Byl to jeden z výsledků naší poměrně krátké spolupráce. Ráda vás na konci článku podrobněji seznámím s tím, jak jsme v tomto případě během terapie postupovaly a jaký byl průběh sezení. Napřed se ale podívejme na celé téma trochu teoreticky.

Hubnutí … Co to podle vás obnáší?

Fyzickou aktivitu – pohyb, cvičení, formování postavy?
Zdravé stravování – nízkokalorické pokrmy, spalovače tuků, diety?

Alespoň já mám o nejčastějších a široce známých metodách hubnutí takovouto představu. Sama jsem tento problém nikdy nemusela řešit, jsem celý život spíš hubená, a tak ke mně informace o nejrůznějších postupech a návodech, jak zhubnout, doléhají poměrně z dálky. Ale je asi všeobecně známo, že někdo vyzkouší všechno možné, a přesto nezhubne.

V takové fázi se někteří nešťastníci rozhodnou, že na to půjdou přes hlavu. Přes psychiku. A tehdy mám v rámci své praxe možnost se s nimi a s tématem nadváhy setkat tváří v tvář. Přicházejí, abych jim s redukcí tělesné hmotnosti pomohla terapeutickými technikami zaměřenými na psychickou sféru. Předesílám, že je to možné a že „přes hlavu“ se opravdu zhubnout dá.

Aby byla terapie komplexní a přinesla klientovi maximální efekt, soustředím se u těchto případů na tři oblasti:

  1. staré zážitky, které mohly oslabit psychiku,
  2. nezvladatelné zlozvyky ve stravování,
  3. podvědomé vzorce.

 

Kila jako ochranná bariéra

S každým klientem probíráme na úvod podrobně jeho minulost i dětství. Nejinak je to v případě lidí s nadváhou. Staré prožitky totiž mívají úzký vztah ke klientovu aktuálnímu problému (více se na toto téma můžete dočíst v mém informativním eBooku zdarma Buďte strůjcem svého štěstí, aneb Proč se vyplatí zabývat se vlastním podvědomím).

Často se v tomto rozhovoru potvrzuje, že tělo si může držet svá nadbytečná kila v důsledku nějaké staré psychické bolesti nebo nepříznivých zážitků z dětství (které se někdy i přímo týkají jídla a jezení, postavy, vzhledu nebo sebevědomí). Jednou z příčin silnější postavy bývá rané zranění z ponížení.

A podle některých výzkumů může za obezitou stát také úzkost, která následně způsobuje hormonální nerovnováhu. I úzkost mívá v mnoha případech své kořeny v dávnějších prožitcích.

Když tedy odhalíme v minulosti klienta situace a události, které mohly nějak rozkolísat jeho psychiku, způsobit traumata, křivdy nebo rány na duši, zpracováváme zpětně tyto vzpomínky pomocí regresních metod v bdělém nebo hypnotickém stavu tak, aby jejich negativní dopad vymizel.

Aby se staré rány zahojily a tělo mohlo postupně odhodit svou ochrannou bariéru ve formě kil navíc.

 


Stravovací zlozvyky jsou překážkou

Řadě lidí také komplikují hubnutí jejich zlozvyky nebo nežádoucí tendence, kterých se neumějí zbavit – zajídají svůj stres a nepříjemný emocionální stav, pojídají různé nezdravoty večer u televize atd.

Většinou se tu jedná o vypěstované reakce a naučené chování a je poměrně snadné tyto negativní návyky pomocí vhodné terapie výše uvedeného typu rozbourat. Chce to ovšem zabrousit do hlubších vrstev psychiky, protože to bývají víceméně automatické reakce, řízené podvědomím.

U případů, kdy přístup k jídlu už dosahuje stupně závislosti, používám speciální alternativně-terapeutickou techniku. Bývá to u problémů typu neodolatelné chuti na sladké, záchvatovitého přejídání a dalších nutkavých stavů.

 

Role podvědomých zápisů v procesu hubnutí

Základní terapeutický krok u všech klientů bojujících s nadváhou jsem si ovšem nechala na konec. Je jím ošetření podvědomé sféry tak, abychom vymazali všechny vnitřní vzorce a programy, které dotyčného skrytě řídí a trvale směrují k jeho nežádoucí tloušťce, aniž je si toho vědom.

Představme si někoho, kdo už roky není spokojen se svou silnější postavou a rád by to změnil. Co si asi tak každý den u zrcadla nebo při oblékání říká? Jaká je jeho nejčastější myšlenka? Co mu hlavně vadí?

„Jsem tlustá /tlustý/.“
„Nedaří se mi zhubnout.“
„Vypadám hrozně.“

Další varianty si případně doplňte sami. Tyto stokrát opakované věty a myšlenky se stávají pravdou. Vrývají svou stopu do podvědomí a jako trvalé zápisy pak z hlubin psychiky člověku formují jeho realitu a vedou ho daným směrem.

Jsou to zaklínadla, která ho udržují přesně v tom stavu, v němž nechce být. Naučené smýšlení o sobě samém je tady hlavní překážkou úspěchu.

A proto je nejdříve potřeba vysvobodit klienta ze zajetí jeho vlastních vnitřních přesvědčení, která si postupně v průběhu let na základě zkušenosti vytvořil.

Metodou regresního přepisu umíme efektivně zapůsobit na podvědomí tak, aby se staré blokující vzorce a postoje vymazaly a přestaly dál zasahovat do života. Je to postup, který se výborně osvědčuje nejen při problémech s hubnutím, ale pomáhá účinně zvládat celou škálu nejrůznějších osobních potíží (viz Superterapie podvědomých vzorců).

 

A teď už slibovaný příklad z praxe:


Mladá žena přichází řešit nadváhu.

  • Taky je přehnaně vztahovačná, každou kritiku vnímá jako útok na sebe. Bývá agresivní, křičí i kvůli malichernosti. Reaguje prý hodně emočně, něčí drobná poznámka ji dokáže z euforie dostat až „do deprese“. Sama sebe si neváží.
  • Občas mívá pocit knedlíku v krku, některé situace vyvolávají bušení srdce, vibruje břicho, potí se.
  • Ve špatném stavu si navykla jíst sladkosti. Prožívá stálé strachy a obavy (že jí přítel ublíží, že se na ni někdo naštve apod.). Prakticky každý den ji něco štve nebo trápí.
  • Už 3 měsíce špatně spí, ruší ji nepříjemné sny z rodinného prostředí, z nichž se budí někdy i s pláčem.

Uvádí, že tlustá byla od malička. Ve 3. třídě stěhování a změna školy, těžko si zvykala. Někdy od té doby už si o sobě vědomě říká, že je tlustá. Kvůli tomu si ji dobírali na ZŠ a ještě více na SŠ. Tam se také začala lehce sebepoškozovat (a zároveň navštěvovat s tím psychologa). Také otec ji doma různě shazoval, byl sprostý a nadával jí. Rodiče se hodně hádali. Bývala často sama doma. Chyběl jí pocit bezpečí.

V minulosti už docházela i k psychoterapeutovi (přes rok), ale nepomáhalo.

CÍL: Chce zhubnout o 15 kg, zmírnit agresivitu a vztahovačnost a být klidná a vyrovnaná.

Terapie

Pracujeme s využitím hypnotického stavu, metodou regresního přepisu. Chci zde znovu zdůraznit, že moje hypnoterapie nespočívá v používání hypnotických sugescí, nýbrž se jedná o přímou práci s podvědomím za účelem odstranění prvotní příčiny daného problému.

V průběhu půl roku klientka absolvuje celkem šest hypnóz. Odstupy mezi sezeními jsou zde delší než obvykle, a to z časových důvodů na straně klientky. Už po čtvrtém sezení začíná hubnout. A jak byla zaměřena jednotlivá sezení a co přinesla?

První dvě sezení s hypnózou jsou zaměřena na odstranění nepříjemných fyzických a psychických pocitů, které opakovaně mívá v různých situacích, např. když si z ní někdo dělá legraci apod. Také se zabýváme zpětným ošetřením nepříjemných zážitků s otcem v dětství a odstraňujeme podvědomý vzorec „jsem tlustá“.

Následující dvě hypnózy absolvuje doma formou jednorázových individuálních nahrávek, které jsem klientce připravila: první na téma jejích agresivních reakcí a druhou k odstranění nepřiměřených reakcí na kritiku (kdy se uráží, s pocitem, že dotyčný ji „nemá rád“).

Při další návštěvě po čtyřech měsících hlásí úbytek váhy 5 kg a lepší pleť, skončilo "emoční jezení"; urážení, ani agresivní reakce se už neobjevují; nebrečí. Sebevědomí v pořádku. „Jsem úplně v pohodě a už se necítím tlustá.“

Probíhá 5. hypnóza, týká se pocitu nesvobody a omezení, který zná z dětství a který opakovaně zažívá ve svých partnerských vztazích. Dále podvědomí řeší nějakou záležitost, kterou samo zvolilo.

Na posledním, šestém sezení říká, že stále hubne. Chce tentokrát řešit svou tendenci neustále se omlouvat a obhajovat (i když vina není na její straně) a lidem se pořád zavděčovat - aby ji měli rádi, a to i na úkor sebe (nemá své přiměřené hranice).

Za další dva měsíce uvádí, že se jí daří „naprosto báječně“.

Zapojte do svého hubnutí i podvědomí

Jak jsme si ukázali, pokud jsou v podvědomí zakořeněny programy typu „jsem tlustá“ - což většinou jsou, pak ke zhubnutí nestačí pouze chtít a snažit se vědomě - na vědomé úrovni.

Je to právě podvědomí, které tvoří většinu naší psychiky (cca 95%) a často řídí náš život, aniž to víme. A tak pro trvalý efekt bývá nutné podpořit pětiprocentní úsilí vědomé mysli také působením na podvědomou sféru a vhodnými technikami ji přeprogramovat správným směrem.

Chcete-li v životě něčeho dosáhnout, musí tomu v prvé řadě odpovídat vaše podvědomé nastavení. Jen tak bude vaše snaha korunována trvalým úspěchem.

A že se to týká všech oblastí života, to si ukazujeme také ve FB skupině Řešení máš v sobě | Stop podvědomým vzorcům, která vznikla k tématu podvědomých vzorců a bloků a vlivu rané minulosti na náš dospělý život. Jste srdečně zváni!

Další články:

Autor: Lada Gracy Skulilová

Jsem expertkou v oblasti psychických, psychosomatických a vztahových problémů a jejich řešení. ||| Mou vášní je odhalování a odstraňování skrytých podvědomých vzorců z dětství, které lidem brání v jejich štěstí a jsou zdrojem většiny problémů v dospělém věku. ||| Dokážu také poradit rodičům, jak tyto vzorce nevkládat do psychiky jejich dětí. Jsem autorkou e-booku Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb. ||| Jsem autorkou efektivní terapeutické techniky regresní přepis v hypnóze. ||| Můj příběh si přečtěte zde >> |||

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.