Hypnóza? Zapomeňte na spirálu …

Představujete si hypnózu jako stav hlubokého transu, do kterého upadnete zíráním na točící se spirálu? Správně! A nebo taky ne …

Pamatuji si, jak jsem někdy před dvaceti lety měla svého prvního klienta na hypnózu. Vyzbrojena obšírnými teoretickými znalostmi a pár hodinami hypnotické praxe s obětavci z řad příbuzných a známých jsem částečně s napětím a částečně natěšeně očekávala příchod neznámé slečny.

Poprvé opravdová hypnoterapie s klientem! Poprvé budu hypnotizovat úplně cizího člověka, který očekává, že mu za jeho peníze touto formou pomůžu. Ta zodpovědnost! Zvládnu to dobře? Přece jenom je to něco jiného, než vést člověka v bdělém stavu do regrese, což jsem dosud běžně absolvovala. Pamatuju si opravdu všechno, co budu potřebovat?

Čas sezení se už neúprosně blížil. Všechno mám nachystané… A s přibývajícími minutami na hodinách narůstá i moje nervozita. Co když v některém momentu nezareaguju správně? Co když se to celé nepodaří?
Uf, hlavně dýchat! Za chvíli tu bude! Nesmím na sobě dát znát žádnou nejistotu. Hypnotizér musí být suverénní!

Není hypnóza jako hypnóza

Sleduji ručičku hodin. Za chvíli už jistě zazvoní … Jo, dám to! Budu dobrá. Cítím bušení srdce. Můj stres by se dal zvážit. Na správném a hladkém průběhu mi hodně záleží… Tak kdy už dorazí? Přeju si, ať už je po všem. Pak si budu moct oddechnout a první oficiální sezení s hypnózou bude za mnou.

Zkrátím to – dopadlo to dobře. Ona totiž – nakonec nepřišla. Prostě nic. Bez omluvy, bez varování, ani ň. Taky dobře. Možná tušila, že bych to takhle nervózní jen těžko zvládla. Ale spíš mě Vesmír jenom tak zkoušel, abych příště, až to bude naostro, nebyla už tolik vyklepaná.

Od té doby mi rukama prošly celé zástupy klientů v hypnóze.

Mé terapeutické postupy se vyvíjely, hledala jsem nejúčinnější kroky, vychytávala mouchy, až vznikla dnešní efektivní podoba mé hypnoterapeutické práce. Nazvala jsem ji regresní přepis v hypnóze.

S jeho pomocí jsme s klienty v sezeních odhalili už mnohokrát příčiny jejich problémů, s jeho pomocí už padla spousta blokujících vzorců, podvědomých norem, rolí, tendencí,nepříjemných pocitů nebo nežádoucích reakcí a vyřešila se řada nepříznivých situací. A tento můj postup práce v hypnóze mám také mnohokrát úspěšně odzkoušený i na sobě.

Na tomto místě už je asi potřeba říct, že to ovšem není TA hypnóza, kterou asi myslíte. Je to jiný typ, hypnóza podle Ericksona – ale zachovejte klid, není o nic horší, dokonce má své výhody :-).

Není hypnóza jako hypnóza

Ericksonovský způsob hypnotizování umožňuje prakticky každému, aby se dostal do žádoucího stavu lehkého útlumu. A nepotřebujeme k tomu ani tu známou černobílou spirálu nebo kyvadlo. Hodně lidí však stále neví o rozdílu mezi těmito dvěma metodami hypnózy – klasickou klinickou hypnózou a ericksonovským typem, který používám já.

Zde neplatí všeobecně rozšířená představa, že podvědomí ovlivňujeme pomocí sugescí.

I když lidé si někdy tuto svou představu o tom, že hypnotizér musí člověku něco sugerovat, prostě nechtějí nechat vzít … Příkladem je komentář, který někdo napsal pod můj příspěvek o mojí metodě regresního přepisu v hypnóze:

„Ano, hypnotické sugesce jsou skvělé, pokud se dělají dobře, tzn. tvoří si je sám klient a terapeut je pouze prostředníkem, který uvede příjemce do stavu hluboké relaxace.“

Musela jsem se pousmát, protože ten názor byl zase úplně mimo to, co probíhá v našich sezeních a co jsem se čtenářům snažila v tom textu objasnit.

Není hypnóza jako hypnóza

S klasickou klinickou hypnózou je společné pouze to, že vědomou mysl a její kontrolní funkci odstavíme na druhou kolej (ale člověk přitom klidně může i celou dobu vnímat, co probíhá).

To nám pak umožňuje zapůsobit přímo v podvědomé sféře (proč je to užitečné a jak to celé s tím lidským podvědomím a jeho vlivem vlastně je, to podrobně vysvětluji v informativním bezplatném eBooku Buďte strůjcem svého štěstí).

Techniky, které se běžně používají při práci v ericksonovské hypnóze, mi ovšem nepřipadaly dostatečně efektivní, a proto jsem si postupně našla svůj vlastní směr, o kterém už byla (a teď zase bude) řeč.

Regresní přepis v hypnóze

je tedy metoda, která funguje a probíhá úplně jinak než klasická klinická hypnóza. Jejím cílem je přímé odstranění primárních příčin určitého problému (tyto příčiny jsou obvykle uloženy v minulosti). Je to ideální technika na řešení a odblokování negativních podvědomých vzorců z dětství, z nichž každý jeden je schopna v podstatě jednorázově zrušit.

Využití regresního přepisu je tím pádem velmi široké, protože podvědomé vzorce v podstatě řídí celý náš dospělý život a mohou nás dostávat do řady problémů a nežádoucích situací – aniž si to uvědomujeme. O tomto tématu a o konkrétních příkladech působení podvědomých vzorců až do dospělosti se více dočtete v eBooku Proč se mi to děje.

O tom, jak se vzorce podílejí třeba na problémech s nadváhou, pojednává článek Hubnutí jinak.

Není hypnóza jako hypnóza

Shrnutí na závěr – co je a co není regresní přepis v hypnóze (RPH)

  • RPH vychází z principů tzv. hlubinné abreaktivní psychoterapie a je to moje vlastní vychytávka, která podstatně zefektivňuje naši práci a velmi se mi v uplynulých letech osvědčila
  • metodou RPH dokážeme odstranit velkou většinu osobních problémů, s nimiž se lidé potýkají
  • provádění hypnózy není cílem a smyslem, nýbrž je to jen nástroj k tomu, abychom se rychlou cestou dostali ke starým bolestným vzpomínkám, k příčinám problémů a k negativním vzorcům, uloženým v podvědomí, a zpracovali je
  • úplně stejný proces se dá dělat i v bdělém stavu bez hypnózy, (a taky ho s klienty děláváme), ale je to často mnohem zdlouhavější, nemusí to vést přesně k prvotní příčině, tak jak potřebujeme, a ne s každým se to dobře daří (na rozdíl od RPH)
  • při RPH zpracováváme zážitky z tohoto života – z mládí, z dětství, ev. porod nebo prenatální období
  • RPH je úplně něco jiného a má jiný smysl, než hypnotická regrese, která se popisuje v knize „Mnoho životů, mnoho mistrů“ Briana L. Weisse, pokud jste ji náhodou četli.

Přijďe si počíst nebo se podělit o zkušenosti s podvědomým vzorci do FB skupiny Řešení máš v sobě | Stop podvědomým vzorcům, kam vás srdečně zvu.

Jsem expertkou v oblasti psychických, psychosomatických a vztahových problémů a jejich řešení. ||| Mou vášní je odhalování a odstraňování skrytých podvědomých vzorců z dětství, které lidem brání v jejich štěstí a jsou zdrojem většiny problémů v dospělém věku. ||| Dokážu také poradit rodičům, jak tyto vzorce nevkládat do psychiky jejich dětí. Jsem autorkou e-booku Výchova bez negativních podvědomých vzorců aneb Vyvarujte se nechtěných rodičovských chyb. ||| Jsem autorkou efektivní terapeutické techniky regresní přepis v hypnóze.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *